Wierzymy, że duchowi łatwiej dojrzewać w zdrowym ciele!

GERD – a co to takiego?
Choroba refluksowa przełyku (ang. Gastroesophageal reflux disease, GERD) to stan, który powstaje, gdy patologiczne cofanie się treści żołądkowej do przełyku powoduje dokuczliwe objawy i/lub powikłania.

Doraźne skutki picia
Kiedy jest mowa o wpływie alkoholu na organizm, zwykle koncentrujemy się na skutkach częstego nadmiernego picia. Jednak jednorazowe spożycie alkoholu również ma swoje konsekwencje, o których warto pamiętać, sięgając po kieliszek.

Choroba Parkinsona
Jest to jedna z chorób degeneracyjnych układu nerwowego. Jej dokładna przyczyna pozostaje niejasna. Nazwa pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy opisał jej objawy.

Choroby stawów
Większość chorób stawów cechuje się długotrwałym przebiegiem oraz bólem o różnym stopniu nasilenia, prowadząc w konsekwencji do utrudnienia poruszania się, wymagającego w codziennym funkcjonowaniu pomocy osób trzecich.

Chora tarczyca
Tarczyca jest niewielkim narządem położonym w przednio-dolnej części szyi. U niektórych osób można ją dostrzec gołym okiem, zwłaszcza przy delikatnym odchyleniu głowy do tyłu i przełknięciu śliny. Jest jednym z najlepiej ukrwionych narządów w organizmie człowieka.

Czym jest krew?
Krew to nic innego, jak płyn ustrojowy, bez którego organizm człowieka nie mógłby normalnie funkcjonować. Na jej kolor wpływa hemoglobina, czyli czerwony barwnik odpowiedzialny także za transportowanie tlenu do wszystkich tkanek.

Witamina wielu zastosowań
Witamina B12, inaczej nazywana cyjanokobalaminą, należy do witamin z grupy B. Jest rozpuszczalna w wodzie i zawiera w swojej cząsteczce kobalt. Ma niezwykle wszechstronne działanie.

Przestań się lękać
„Przestań się lękać tego, co będziesz cierpiał. (…) Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci wieniec życia. Kto ma uszy, niechaj posłyszy” (Ap 2,10-11). Całe nasze życie szukamy kontaktu z ludźmi, poszukujemy lub przynajmniej oczekujemy słów pociechy lub pokrzepienia w chorobie, cierpieniu czy przeciwnościach, które nas spotykają.

Podstępna choroba
Cholesterol pełni w organizmie człowieka szereg bardzo ważnych funkcji, np. służy do budowy błon komórkowych, wytwarzania niektórych hormonów i witaminy D oraz kwasów żółciowych, które są potrzebne do trawienia tłuszczów.

Zawsze ufajcie Bogu
Niejednokrotnie, gdy dotyka nas cierpienie, postrzegamy je bardzo negatywnie i staramy się jak najszybciej mu zaradzić. Dosyć rzadko zdobywamy się na zaufanie w Bożą wszechmoc, zapominając, że często jest to droga, na której możemy i powinniśmy osiągnąć świętość.

Gdy mózg zapomina…
Demencja, inaczej nazywana otępieniem, jest poważnym problemem społecznym. Na całym świecie cierpi na nią około 50 milionów ludzi. Dotyka ona około 10% osób po 65. roku życia, a po 80. roku życia może być stwierdzona nawet u 30% ludzi.

Praca pielęgniarki i położnej w szpitalu
Biały fartuch, ciepły uśmiech, chęć pomocy. Kim są pielęgniarki i położne – bo o nich mowa – czym się zajmują, na czym polega ich codzienna praca? 12 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Z tej okazji chciałabym przybliżyć ich pracę na oddziałach szpitalnych.