fot. ks. Michał Tabak SCJ

Niderlandy to kraj, który jeszcze pół wieku temu wydawał liczne powołania do życia zakonnego i kapłańskiego. Wielu sercanów, którzy stamtąd pochodzili, udawało się na misje we wszystkie zakątki świata. Dzisiaj to do niego przybywają księża z innych państw. Tak jest choćby z trzema kapłanami z naszego Zgromadzenia, wśród których jest również jeden sercanin z Polski.

Kilka miesięcy temu trzech sercanów: ks. Peter Subowo SCJ, ks. Michał Tabak SCJ i ks. Jesús Baena SCJ, utworzyło nową wspólnotę w Nijmegen. Idea stworzenia międzynarodowej wspólnoty w Niderlandach kształtowała się w naszym Zgromadzeniu już od kilku lat i ostatecznie pomimo licznych przeciwności udało się ją urzeczywistnić. Bracia tworzący nową wspólnotę pochodzą z Hiszpanii, Brazylii i Polski. Początki ich obecności w tym kraju naznaczone są nieuniknionymi trudnościami związanymi z nauką języka oraz licznymi sprawami organizacyjnymi. Dodatkowe utrudnienie stanowi również trwająca pandemia koronawirusa.

Jak kapłani sami zaznaczają, ich pierwszym celem wśród tych różnych wyzwań jest troska o budowanie braterskiej wspólnoty skupionej wokół Chrystusa. Zjednoczenie z Jezusem wyznacza drogę ich obecności i posługi w Niderlandach. Dzieląc się swoimi pierwszymi doświadczeniami, nie ukrywają, że są świadomi prób, jakie ich czekają. Pozostają jednak wdzięczni za to, że mogą uczestniczyć w tym nowym dziele. Dostrzegają w nim szansę na odnowienie swojego życia zakonnego i budowanie lepszej przyszłości. Ze swojej strony są otwarci na to, do czego zaprosi ich Bóg. Wiąże się to z tym, że nie mają z góry ustalonego planu. W swoim życiu stawiają na gotowość zmiany swojego zdania i staranie o to, aby byli prowadzeni przez Ducha Świętego.

Nasi współbracia utworzyli pierwsze dzieło ewangelizacyjne – Sieć Miłosierdzia. Na rozpoczęcie Tygodnia Misyjnego kapłani zaprosili uczestników niedzielnej Eucharystii w Oss, Eindhoven i Tilburgu do modlitwy w intencji skruszenia serca i otwarcia się na miłość Bożą dla członków rodzin modlących się osób i wszystkich mieszkających w okolicy. Chętni podjęli się modlitwy Koronką do miłosierdzia Bożego w wybrany dzień tygodnia, aż do Niedzieli Miłosierdzia Bożego (24 kwietnia 2022 roku). Na włączenie się w akcję zdecydowało się ponad 120 osób. W ten sposób modlitwą otoczeni zostali mieszkańcy tych miast i nowe dzieło księży Najświętszego Serca Jezusowego.

Nowo rozpoczęte w Niderlandach dzieło daje nadzieję, że naród kiedyś głęboko chrześcijański na nowo wyda owoc wiary i szczerej miłości. Ma to szczególne znaczenie dla nas, księży sercanów, ponieważ na przestrzeni lat istnienia naszego Zgromadzenia to ten kraj najmocniej przyczynił się do dzieła misyjnego. Setki niderlandzkich misjonarzy głosiło Ewangelię, począwszy od Finlandii, a na Indonezji kończąc. W pracy misyjnej współpracowali oni często także z polskimi sercanami. Pomimo takiego oddania i obfitych owoców, jakie ten kraj wydał, w ostatnich latach tamtejszy Kościół podupadł i mierzy się z kryzysem. Tym cenniejszy jest zapał naszych współbraci, którzy z kreatywnością i otwartością na dialog pragną odpowiedzieć na jego potrzeby.

fot. ks. Michał Tabak SCJ

Używając słów nowych misjonarzy, potrzebna jest im „modlitwa o niemożliwe”. Włączmy się w to dzieło także naszą modlitwą oraz ofiarowaniem naszych radości i cierpień. W ten sposób za wzorem św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji świętych, możemy pomóc im w ewangelizowaniu ludzi, z którymi się spotykają. Chociaż może wydawać się nam czasem, że wszystko zależy od ludzkich wysiłków, to w istocie bez Boga nic nie możemy uczynić. To modlitwa sprawia, że wszystkie nasze starania, a zwłaszcza te ewangelizacyjne, okazują się skuteczne. Tym sposobem my również, chociaż czasem na pozór bezsilni, możemy mieć udział w ich misji.

Seminarium na misjach

Seminarium na misjach

Działalność misyjna wymaga niejednokrotnie wiele trudu i zaangażowania ze strony misjonarzy, którzy podejmują się tego wyzwania kierowani wiarą. Ich starania pomagają ludziom z różnych części świata, nieraz bardzo odległych, odkryć Boga i przemienić swoje życie.

Sercański Dzień Pamięci

Sercański Dzień Pamięci

Życie misjonarza niewątpliwie wiąże się z wieloma wyzwaniami i niedogodnościami, takimi jak nauka nowych języków czy setki kilometrów do przebycia. Jednak na tym nie koniec, ponieważ bycie misjonarzem wiąże się niejednokrotnie z narażeniem własnego życia.