Rut – towarzyszka starości

Rut zasłynęła swoją postawą wobec teściowej Noemi, której nie porzuciła, poświęcając własną przyszłość. Noemi, która straciła wszystko, co najcenniejsze, a więc męża i dwóch synów, w swej synowej odnalazła towarzyszkę swej starości.

Słowo w temacie

Słowo w temacie

fot. depositphotos.com„«Oto twoja szwagierka wróciła do swego narodu i do swego boga – powiedziała Noemi do Rut – wracaj i ty za twą szwagierką». Odpowiedziała Rut: «Nie nalegaj na mnie, abym opuściła ciebie i abym odeszła od ciebie, gdyż: gdzie ty pójdziesz, tam ja...

Służba zdrowia po chrześcijańsku

Służba zdrowia po chrześcijańsku

Troska o zdrowie drugiej osoby może pochodzić z różnych źródeł. Dla niektórych jest to forma zarobku na życie, dla innych może stanowić życiową misję. O tym, jak powinna wyglądać służba zdrowia w ujęciu chrześcijańskim, opowie ks. Arkadiusz Zawistowski, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia, w rozmowie z kl. Szymonem Szubarczykiem SCJ.

Gdy mózg zapomina…

Gdy mózg zapomina…

Demencja, inaczej nazywana otępieniem, jest poważnym problemem społecznym. Na całym świecie cierpi na nią około 50 milionów ludzi. Dotyka ona około 10% osób po 65. roku życia, a po 80. roku życia może być stwierdzona nawet u 30% ludzi.

Niełatwa rola opiekuna

Niełatwa rola opiekuna

W Polsce liczne świadczenia zdrowotne mogą być udzielane pacjentom w warunkach domowych. Dotyczy to zarówno opieki nad seniorami, jak i osobami chorującymi przewlekle czy niepełnosprawnymi.

Ból samotności

Ból samotności

W tym numerze chcielibyśmy przedstawić wam historię Zofii, która była chora na COVID-19. Jest to przykład osoby, która musiała się zmierzyć nie tylko z groźnym wirusem, ale również z samotnością i przebywaniem w szpitalu pośród innych zarażonych, walcząc o życie z dala od swoich najbliższych.

Misjonarz na krańcach świata

Misjonarz na krańcach świata

Ksiądz Delio Ruiz SCJ urodził się 18 sierpnia 1961 roku w Argentynie. Swoje powołanie misyjne zaczął odkrywać już w trakcie nowicjatu. Inspiracją dla niego był charyzmat założyciela zgromadzenia księży sercanów, o. Leona Jana Dehona, a także przykłady św. Karola de Foucauld i św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Rut – towarzyszka przy starości

Rut – towarzyszka przy starości

Jak przeżyć życie? Na to pytanie jest zapewne tyle odpowiedzi, ilu pytających. Jednak wiele z udzielonych odpowiedzi ma jeden wspólny mianownik, który streścić można ową przytoczoną powyżej łacińską sentencją: „Na próżno żyje, kto nikomu nie jest potrzebny”.