Praca pielęgniarki i położnej w szpitalu

fot. depositphotos.com

Biały fartuch, ciepły uśmiech, chęć pomocy. Pielęgniarki i położne, bo o nich mowa – kim są, czym się zajmują, na czym polega ich codzienna praca? 12 maja obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Z tej okazji chciałabym przybliżyć ich pracę w oddziałach szpitalnych.

Pielęgniarka to pracownik służby zdrowia, osoba opiekująca się pacjentem, pielęgnująca chorego człowieka. Na każdym oddziale szpitalnym pracują panie pielęgniarki i panowie pielęgniarze. Na oddziałach ginekologii, położnictwa, patologii ciąży oraz na oddziałach noworodkowych pracują natomiast panie położne i panowie położni. Leczenie chorego i opieka nad nim w żadnym z oddziałów szpitalnych nie byłaby możliwa, gdyby nie codzienny trud, zaangażowanie i poświęcenie tych osób.

Pielęgniarki i położne to bardzo często osoby ciepłe, wrażliwe, sympatyczne i empatyczne, kierujące się w swojej pracy dobrem pacjenta, a także umiejące nawiązać z nim dobry kontakt. Z drugiej strony powinny być one stanowcze, zdecydowane i opanowane. Muszą się także często wykazywać dużą cierpliwością, zrozumieniem, gdyż ich podopieczni, zmęczeni i zniecierpliwieni własną chorobą, bywają czasem „trudnymi pacjentami”.

Podstawowe zadania i obowiązki

Podstawowym zadaniem pielęgniarki i położnej jest opieka nad pacjentami. Do ich pielęgnacyjnych zadań należą dbanie o komfort pacjentów (np. poprawienie poduszki), dbanie o higienę i czystość (zmiana opatrunków, pomoc w codziennej toalecie lub wykonanie jej u pacjentów w ciężkim stanie, nieprzytomnych), karmienie oraz służenie pomocą w innych czynnościach, których chory sam nie może wykonać. Ważnym aspektem opieki pielęgnacyjnej jest rehabilitacja pacjenta, czyli pomoc pacjentowi w powrocie do zdrowia.

Pielęgniarki i położne pobierają od pacjenta krew na badania, a także przygotowują chorego do badań i zabiegów diagnostycznych. Do ich innych codziennych obowiązków należą: pomiar temperatury, ciśnienia tętniczego oraz baczna obserwacja chorego i informowanie lekarza o wszelkich zaobserwowanych nieprawidłowościach. Pielęgniarki i położne przygotowują także i podają leki zlecone przez lekarza, wykonują zastrzyki, wlewy dożylne, przygotowują i przetaczają krew i preparaty krwiopochodne.

W swojej pracy pielęgniarki i położne muszą także często otoczyć troską i objąć opieką rodzinę pacjenta.

W oddziałach noworodkowych pielęgniarki podają dzieciom witaminę K oraz szczepią je. Ponadto do ich zadań należą ważenie i mierzenie noworodka, codzienna pielęgnacja dziecka oraz pomoc w kąpieli i przewijaniu. Do ważnych zadań położnych należy zachęcanie młodych mam do karmienia piersią. Pomagają one mamom przystawić dziecko do piersi, znaleźć najlepszą pozycję do karmienia, zachęcają kobiety do wytrwałości i niepoddawania się pomimo występujących trudności. Położne pracujące w oddziałach noworodkowych zajmują się także wcześniakami. Codziennie pielęgnują małych pacjentów, zmieniają pieluszki, układają w odpowiedni sposób, podają leki, asystują przy zabiegach wykonywanych u malutkich podopiecznych. Współprowadząc ze Szkołą Rodziców Wcześniaka, uczą pielęgnacji i opieki nad przedwcześnie urodzonymi maluszkami.

Na oddziałach ginekologii położne przygotowują pacjentki do zabiegów i asystują w trakcie ich trwania. Ich pozostałe obowiązki są zbliżone do zadań, które wykonują pielęgniarki na innych oddziałach szpitalnych – pielęgnacja, dbałość o komfort i higienę pacjentki oraz podawanie leków.

Ważnym aspektem pracy pielęgniarki i położnej jest również edukacja pacjenta i promocja zdrowia. Odbywa się to przez rozmowę na temat diety, zachowań prozdrowotnych, unikania używek czy palenia papierosów; a także poprzez naukę korzystania z glukometru, aparatu do mierzenia ciśnienia lub naukę pielęgnacji stomii. W oddziałach położniczych i noworodkowych praca edukacyjna skupia się głównie na promocji zdrowia kobiety, promocji karmienia piersią i edukacji w tym zakresie.

Nie tylko praca fizyczna

Praca pielęgniarki czy położnej niejednokrotnie polega na tym, by zwyczajnie „pobyć z pacjentem”, poświęcić mu swój czas, pomóc zrozumieć trudną sytuację choroby. Z nią pacjent niejednokrotnie porozmawia szczerzej niż z lekarzem, bo jest mu bliższa, częściej ją widzi. W swojej pracy pielęgniarki i położne muszą także często otoczyć troską i objąć opieką rodzinę pacjenta. Czasem będzie to zwyczajne wsparcie w sytuacji choroby bliskiej osoby, w innych przypadkach także rozmowa i edukacja rodziny, jak należy opiekować się chorym w domu i na co zwrócić uwagę.

fot. depositphotos.com

Praca pielęgniarki i położnej jest bardzo odpowiedzialna. Pacjenci im ufają, nie boją się ich zapytać o swoje zdrowie czy rokowania. Pielęgniarki i położne stają się autorytetem dla pacjenta, dlatego ich postawa musi być nienaganna, a ich strój zawsze czysty i elegancki.

Z modlitwą i wdzięcznością

W Międzynarodowym Dniu Pielęgniarek i Położnych otoczmy dobrą myślą i modlitwą te wszystkie osoby, które opiekowały się nami w czasie choroby. Obiecajmy sobie także, że kiedy następnym razem będziemy pacjentami, postaramy się za każdy gest, słowo, pomoc, którą otrzymamy od pielęgniarki lub położnej odwdzięczyć się miłym słowem czy uśmiechem. Wprawdzie wykonywać będą one jedynie swoje codzienne obowiązki, ale postarajmy się je dostrzec i podziękować za ich ciężką i często niedocenianą pracę.

Słońce – co za dużo, to niezdrowo

Słońce – co za dużo, to niezdrowo

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do słońca i oczywistym jest dla nas to, że ono istnieje. Lubimy korzystać z kąpieli słonecznych, zachwycamy się piękną opalenizną ludzkiego ciała. W mediach możemy usłyszeć zarówno o korzystnym działaniu promieni słonecznych, jak i o ich szkodliwości dla zdrowia, a co za tym idzie – życia ludzkiego.