Ochronić się przed rakiem?

fot. depositphotos.com

Rak to choroba polegająca na niekontrolowanym namnażaniu się komórek ciała, prowadząca do powstawania guzów i przerzutów do różnych organów. Obecnie mówi się już o epidemii nowotworów. Związane jest to z faktem, że żyjemy coraz dłużej i z tym, że już od dzieciństwa narażeni jesteśmy na kontakt z substancjami, które mogą prowadzić do ich rozwoju. Rak to nie tylko kwestia genów.

Nasz styl życia, to, co jemy, jak dbamy o swoje ciało, ma ogromny i udowodniony naukowo wpływ na nasze zdrowie. W komórkach naszego organizmu codziennie powstają prowadzące do rozwoju raka mutacje, które nasz czuwający i sprawny układ odpornościowy usuwa. Dzięki prowadzonym od wielu lat badaniom naukowym wiemy, że przestrzeganie kilku prostych zasad może znacząco ograniczyć nasze ryzyko zachorowania na nowotwór. Szacuje się, że dzięki temu w Europie można by uniknąć nawet połowy zachorowań na tę poważną chorobę.

Najważniejszą przyczyną zapadalności na nowotwory w Polsce wciąż pozostaje palenie tytoniu. Natomiast najbardziej niebezpieczną formą używania tytoniu jest palenie papierosów. Połowa palaczy umrze przedwcześnie z powodu chorób spowodowanych paleniem. Jest wiele różnych nowotworów, na które narażeni są palacze. Najczęstszy z nich to rak płuca. Jednak paląc, zwiększamy też prawdopodobieństwo zachorowania na raka gardła, krtani, jamy ustnej, trzustki, pęcherza moczowego, wątroby, nerki, szyjki macicy oraz białaczkę. Papierosy wywołują też m.in. choroby serca, naczyń krwionośnych i choroby płuc, których leczenia nie da się skutecznie prowadzić bez rzucenia palenia.

Jedynym sposobem, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka spowodowanego paleniem jest rzucenie szkodliwego nałogu. Choć pomaga nawet ograniczenie ilości wypalanych papierosów.

Czy istnieje bezpieczne palenie?

Nie. Szkodliwe jest zarówno palenie (czynne lub bierne) papierosów, jak i cygar lub fajki, a także żucie tytoniu i palenie fajki wodnej. Zagrożenia zdrowotne nie są mniejsze przy paleniu papierosów o małej zawartości nikotyny i substancji smolistych. Badania dowodzą także, że papierosy typu light nie są w żaden sposób bezpieczniejsze. Natomiast różne rodzaje papierosów mogą powodować inne odmiany raka płuc, np. papierosy „cienkie” mają tendencję do powodowania nowotworu, który umiejscawia się bardziej na obrzeżach płuc, przez co, paradoksalnie, później daje objawy i jest trudniejszy do leczenia. Nie znamy jeszcze długoterminowego działania papierosów elektronicznych na ludzki organizm. Wiadomo natomiast, że zawierają one w sobie te same substancje szkodliwe, które są w papierosach tradycyjnych, choć zazwyczaj występują w nich w mniejszych ilościach.

Profesjonalną pomoc można także znaleźć, dzwoniąc do prowadzonej przez Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie – Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.

A może wystarczy regularnie się badać, żeby nie zachorować?

Niestety współczesna medycyna nie zna jeszcze badania na tyle dokładnego, by mogło wykryć raka płuca na etapie, gdy będzie go można z łatwością wyleczyć. Coroczne prześwietlenie płuc nie uchroni przed nowotworem. Najczęściej choroba diagnozowana jest na etapie, gdy pojawiają się objawy, a to często już za późno.

Czy palenie papierosów to choroba?

Palenie papierosów to choroba spowodowana uzależnieniem od nikotyny. Ma charakter przewlekły i przebiega z nawrotami. Należy o tym pamiętać podczas prób rzucenia palenia – być może nie uda się za pierwszym razem, powrót do palenia to nie porażka, to część choroby i nie należy się z tego powodu poddawać.

Czy rzucenie palenia może zaszkodzić?

Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. W każdym wieku przynosi to korzyści zdrowotne. Najrozsądniej jednak jest to robić po konsultacji z lekarzem, ponieważ w przypadku silnego uzależnienia wskazane jest stosowanie leków, które zmniejszą objawy odstawienia nikotyny oraz zmniejszą chęć palenia. Jeśli człowiek zrezygnuje z papierosów przed 40. rokiem życia, ryzyko chorób spowodowanych paleniem tytoniu zmniejsza się o około 90%.

fot. depositphotos.com

Jak rzucić palenie?

Przede wszystkim należy skonsultować się ze specjalistą. Może to być lekarz rodzinny, psycholog lub terapeuta. Warto także znaleźć wokół siebie osobę, której udało się rzucić palenie, której zależy na naszym zdrowiu, i od niej czerpać wsparcie. Uzależnienie od nikotyny jest chorobą i w wielu przypadkach nie wystarczy silna wola. Dość często wymagane jest zażywanie leków. Część z nich dostępna jest bez recepty, jednak ich stosowanie powinno być wcześniej omówione z lekarzem.

Profesjonalną pomoc można także znaleźć, dzwoniąc do prowadzonej przez Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie – Ogólnopolskiej Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym, tel. 801 108 108 lub 22 211 80 15, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-19.00. Uzyskać tam można wsparcie oraz informacje o najbliższej placówce realizującej program leczenia dla palaczy.

Pamiętajmy, że każdy papieros mniej to korzyść dla naszego zdrowia, niezależnie od jego obecnego stanu. Nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia.

Słońce – co za dużo, to niezdrowo

Słońce – co za dużo, to niezdrowo

Wszyscy jesteśmy przyzwyczajeni do słońca i oczywistym jest dla nas to, że ono istnieje. Lubimy korzystać z kąpieli słonecznych, zachwycamy się piękną opalenizną ludzkiego ciała. W mediach możemy usłyszeć zarówno o korzystnym działaniu promieni słonecznych, jak i o ich szkodliwości dla zdrowia, a co za tym idzie – życia ludzkiego.