Jak w życiu każdego chrześcijanina kapłan jest obecny ze swoją posługą na wszystkich jego etapach, podobnie jest także w życiu osób chorych i starszych.
A może kierownictwo duchowe?
Nie da się zadbać o samych siebie, nie dotykając tego, co w nas duchowe. Starość domaga się pochylenia z troską nad starzejącym się ciałem, ale też nad psychiką osoby starszej i jej duchowością.
Papież II Soboru Watykańskiego
Trwający 15 lat pontyfikat Pawła VI przypadł na burzliwą epokę. Był to czas globalnej ekspansji komunizmu oraz głębokich zmian społecznych, szczególnie w Europie Zachodniej.
Kapłaństwo, czyli „pachnieć owcami”
Dla papieża Franciszka istotną cechą w posługiwaniu kapłana jest jego bliskość z ludźmi, zwłaszcza chorymi, ubogimi, więźniami. Podąża on pośród swego ludu z bliskością i czułością Dobrego Pasterza.
Kapłaństwo na wózku
Droga mojego powołania od pierwszych lat formacji w seminarium związana była z chorymi. Głos powołania usłyszałem podczas pierwszego spotkania z osobami niepełnosprawnymi w Licheniu.
Namaszczeni dla ubogich, więźniów, uciśnionych…
Drodzy bracia i siostry! (…) Czytania, jak też Psalm, mówią nam o „namaszczonych”: o Słudze Jahwe u Izajasza, królu Dawidzie i Jezusie, naszym Panu.
Rola kapłana w życiu chorego
Pochylając się nad tajemnicą kapłaństwa w życiu chorego, trzeba w pierwszej kolejności pochylić się nad tajemnicą samego kapłaństwa.
Kapłan – człowiek wiary, nadziei i miłości
Duża ilość chorych sprawiała, że podczas posługi misyjnej trzeba było zajmować się głównie opieką nad ludźmi przebywającymi w szpitalach. Szafarze, których w parafii było piętnastu, pomagali księdzu w rozdawaniu Komunii Świętej.
Lekarstwem miłość bywa
Nie podlega dyskusji, że okres starości, często związanej z chorobą, jest wręcz nierozerwalnie złączony z doświadczeniem własnej niemocy czy poczuciem bezradności.
Papież II Soboru Watykańskiego
Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini urodził się 26 września 1897 roku we włoskim miasteczku Concesio. Jego rodzina była zaangażowana w życie Kościoła.
Otoczeni modlitwą
Jednym z najważniejszych wymiarów kapłaństwa jest służba. Powołanie do tej wyjątkowej roli w Kościele jest przecież powołaniem „robotnika”, którego Pan „wyprawia na swoje żniwo”.