
fot. Archiwum prywatne, ks. Łukasz Ogórek SCJ
Z radością pragniemy poinformować, że dzieło Duchowego Patronatu Misyjnego Księży Sercanów zostało odznaczone medalem dla zasłużonych dla ewangelizacji „Benemerenti in Opere Evangelizationis” Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Duchowy Patronat Misyjny znalazł się tym samym w gronie 15 osób i instytucji uhonorowanych w ten sposób.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 26 października 2023 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Tarnów został wybrany jako miejsce tegorocznej gali z racji 50-lecia posługi misjonarzy diecezji tarnowskiej. Uroczystej Mszy Świętej rozpoczynającej wydarzenie przewodniczył bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W wygłoszonej homilii przywołał on świadectwo misyjnej ofiarności bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, męczennika franciszkańskiego. Pochodzący z diecezji tarnowskiej misjonarz pełnił swoją posługę w Peru, gdzie został zamordowany razem z bł. Michałem Tomaszkiem.
Medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” przyznawany jest w czterech kategoriach: „za zasługi w misyjnym dziele Kościoła”, „pomoc modlitewna i duchowa”, „pomoc materialna i finansowa dla misji” oraz „informacja medialna”. W tym roku w kategorii „pomoc modlitewna i duchowa” medal otrzymali katechetka Magdalena Kołtyś, pochodząca z archidiecezji lubelskiej, ks. Jerzy Piluś oraz Duchowy Patronat Misyjny. Pani Magdalena Kołtyś jest katechetką z archidiecezji lubelskiej oraz prezesem fundacji „Na krańce świata”, której celem jest pomoc misyjna. Angażuje się ona również w działalność portalu misjomat.org, a także w animację różnych inicjatyw misyjnych. Ksiądz Jerzy Piluś jest misjonarzem, który od 1997 roku z wielkim zaangażowaniem pracował na Kaukazie.
W imieniu Duchowego Patronatu Misyjnego medal odebrali ks. Bartłomiej Król SCJ, wychowawca i ekonom Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów w Stadnikach, oraz dk. Jacek Kowal SCJ, alumn naszego seminarium i koordynator dzieła Duchowego Patronatu Misyjnego. Pragniemy pogratulować wszystkim członkom tego dzieła otrzymanego wyróżnienia. Serdecznie dziękujemy wam za waszą wierność modlitwie i zaangażowanie na rzecz misji. Jest dla nas niezwykłą radością, że od lat towarzyszycie nam w podejmowaniu dzieła ewangelizacji. Tym bardziej cieszy nas, że wasz trud i staranie zostały zauważone przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji.
Duchowy Patronat Misyjny ma za sobą długą historię, bowiem powstał w 1992 roku. Został on zainicjowany w ramach wydawanego przez seminarium księży sercanów czasopisma dla chorych „Wstań” i zrzesza obecnie 340 członków. Ideą Duchowego Patronatu Misyjnego jest zjednoczenie ludzi w modlitwie za misje i stworzenie z nich duchowego wsparcia dla polskich sercanów pracujących na misjach. Członkowie otaczają swoją modlitwą jednego z misjonarzy sercańskich bądź jeden z krajów, w których posługują sercanie. Zobowiązaniem każdego z nich jest codzienne odmawianie Aktu ofiarowania członków Patronatu, ofiarowanie radości i cierpień w intencji misji, a także przyjęcie raz w miesiącu Komunii Świętej w intencji wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusowemu. W intencji osób należących do Duchowego Patronatu Misyjnego w każdą trzecią niedzielę miesiąca sprawowana jest Msza Święta.
Pragniemy zaprosić wszystkich czytelników do zaangażowania się w dzieło Duchowego Patronatu Misyjnego i wsparcia w ten sposób starań misjonarzy sercańskich. Wasza modlitwa i ofiarowanie waszej codzienności w tej intencji będą dla nas nieocenioną pomocą. Można się zgłosić, pisząc na adres:
Dziwna wojna
Stoimy przed wysokim blokiem w dzielnicy Sałtiwka w Charkowie. Budynkiem zniszczonym od ostrzału rakietowego. Unoszą się kłęby dymu. Łopata koparki przewraca zgliszcza, trwa rozbiórka.
Uczenie prawdziwego humanizmu
W opisie biblijnym, gdy chodzi o ocalenie życia na ziemi przed niegodziwością i potopem, Bóg powierza to zadanie wierności najstarszemu ze wszystkich, sprawiedliwemu Noemu. Czy starość ocali świat? W jakim sensie? I jak starość ocali świat?
Żona Lota – ta zapatrzona w przeszłość
Z historią Lota i jego żony spotykamy się na kartach 19. rozdziału Księgi Rodzaju. Bóg chce ukarać grzeszne miasto Sodomę, a równocześnie pragnie ocalić sprawiedliwego Lota, bratanka Abrahama, i jego najbliższą rodzinę.