Zuzanna – nieugięta w czystości

Zuzanna (…) W obliczu dramatycznej sytuacji, w jakiej się znalazła, płacząc, podniosła wzrok ku niebu, bo serce jej było pełne ufności w Panu” (Dn 13,35).

Wybaczasz, dopóki kochasz

Wybaczasz, dopóki kochasz

Kiedyś jeden z profesorów stadnickiego seminarium powiedział, że świat nie jest zero-jedynkowy. Rzeczywiście, czasem nasze życie jest z jednej strony wspaniałym podróżowaniem z mnóstwem radosnych momentów, a z drugiej – bywa pełne chwil, o których wolelibyśmy zapomnieć.

Słowo w temacie

Słowo w temacie

„Zuzanna westchnęła i powiedziała: «Jestem w trudnym ze wszystkich stron położeniu. Jeżeli to uczynię, zasługuję na śmierć; jeżeli zaś nie uczynię, nie ujdę waszych rąk. Wolę jednak niewinna wpaść w wasze ręce, niż zgrzeszyć wobec Pana»”.
Dn 13,22-23

Czym jest krew?

Czym jest krew?

Krew to nic innego, jak płyn ustrojowy, bez którego organizm człowieka nie mógłby normalnie funkcjonować. Na jej kolor wpływa hemoglobina, czyli czerwony barwnik odpowiedzialny także za transportowanie tlenu do wszystkich tkanek.

Pokochać zmarszczki

Pokochać zmarszczki

W okresie starości ciało człowieka bardzo się zmienia. Na zewnątrz dostrzegamy pojawiające się zmarszczki, siwe włosy, plamy starcze na skórze, drżące ręce. Ale również wnętrze organizmu podlega szeregowi przemian – następuje spowolnienie procesów fizjologicznych, co skutkuje obniżoną sprawnością fizyczną, męczliwością, większą zapadalnością na różne choroby.

Młodzieńcze czyste serca

Młodzieńcze czyste serca

Bardzo spodobały mi się słowa z Biblii, które papież Franciszek skierował do młodzieży: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Dzisiejszy świat mówi natomiast, że życie w czystości jest już niemodne.

Nieugięta w czystości

Nieugięta w czystości

Być może Zuzanna wcale nie istniała. Być może jest fikcyjną bohaterką alegorycznego opowiadania z III wieku przed Chr. Jednak nawet jeśli jej osoba jest wymysłem autora, to sytuacja, w której znalazła się ta młoda kobieta, niestety, nie jest bajką.

Tam i z powrotem

Tam i z powrotem

Powołanie misyjne wiąże się z wieloma wyzwaniami, co sprawia, że historia każdego misjonarza jest wyjątkowa i ekscytująca. Tak jest również w przypadku bp. Vilsona Basso SCJ, który podzielił się ze mną swoim doświadczeniem pracy misyjnej.

Pan mego życia i mojej śmierci

Pan mego życia i mojej śmierci

„Zachowaj mnie, Boże, bo chronię się u Ciebie, mówię Panu: «Ty jesteś Panem moim»” (Ps 16,1-2). Powyższe słowa Psalmu 16. odśpiewywano podczas beatyfikacji 17-letniej Karoliny Kózkówny, mającej miejsce 10 czerwca 1987 roku w czasie trzeciej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.