Wierzymy, że duchowi łatwiej dojrzewać w zdrowym ciele!

Słabnące mięśnie
Słowo „sarkopenia” pochodzi z języka greckiego, w którym sarkos oznacza mięśnie, a penia – ubóstwo, utratę. Termin ten został zaproponowany już w 1988 roku, ale dopiero w 2016 roku sarkopenia została uznana za niezależną jednostkę chorobową.

Cichy zabójca
Coraz częściej mówi się dziś o zakrzepicy. Wielu ludzi boi się jej, i słusznie. Usłyszeliśmy o niej przy okazji szczepień przeciwko SARS-CoV-2, gdy pojawiło się podejrzenie, że przyjęcie preparatu jednej z firm może dać powikłania zatorowo-zakrzepowe. Również sama infekcja koronawirusem podnosi ryzyko wystąpienia zakrzepicy.

Dieta cukrzycowa
W poprzednim numerze poruszyłam temat cukrzycy. Pisałam o jej typach, przyczynach, objawach oraz powikłaniach. Coraz więcej osób jest dotkniętych tą chorobą. Warto więc poświęcić temu tematowi więcej uwagi.

Co dziedziczymy po rodzicach?
Genetyka to obecnie prężnie rozwijająca się dziedzina medycyny. Jednak genetyka to nie tylko medycyna, to jest to, czym żyjemy na co dzień i z czym żyjemy na co dzień.

Słodka choroba
Cukrzyca to grupa chorób, których wspólnym mianownikiem jest wysoki poziom glukozy we krwi (tzw. hiperglikemia). W zależności od przyczyny wyróżniamy kilka jej rodzajów.

Otwórzmy się na nowe życie!
„Spędzamy wiele czasu, by się dorobić w życiu, a zbyt mało czasu, by je przeżyć”. Moje rozważanie rozpoczynam słowami św. Teresy z Kalkuty, która była otwarta na każde życie, również to z marginesu społecznego.

Rzeczywistość utkana ze snów
Marzenia to nasze własne tęsknoty za tym, czego nie mamy, a co chcielibyśmy mieć. Dotyczyć mogą każdej sfery naszego życia osobistego lub zawodowego.

Ach, to nadciśnienie!
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia co trzeci Polak ma nadciśnienie tętnicze. Jeszcze bardziej niepokoją doniesienia, że ponad połowa z nich bagatelizuje zalecenia lekarskie i nie leczy się.

Kto ma uszy, niechaj słucha!
Ucho to zewnętrzny narząd zmysłu służący nie tylko odbieraniu bodźców dźwiękowych, ale również utrzymaniu prawidłowej równowagi ciała, za którą odpowiada błędnik.

Witamina szczęścia
Polacy od lat przodują w ilości stosowanych suplementów diety. Chętnie kupujemy kompleksy witamin na wzmocnienie odporności lub preparaty na skórę, włosy i paznokcie.

Czy jestem za stary na sport?
Sport niesie ze sobą wiele korzyści, szczególnie u osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak zwyrodnienia stawów, kręgosłupa, problemy z poziomem cukru we krwi oraz choroby serca i układu krążenia.

Jak się pięknie starzeć?
Większość ludzi boi się starości, a jednocześnie pragnie żyć jak najdłużej, planując kolejne dni i lata.