Zdrowe ciało

Wierzymy, że duchowi łatwiej dojrzewać w zdrowym ciele!

Słabnące mięśnie

Słabnące mięśnie

Słowo „sarkopenia” pochodzi z języka greckiego, w którym sarkos oznacza mięśnie, a penia – ubóstwo, utratę. Termin ten został zaproponowany już w 1988 roku, ale dopiero w 2016 roku sarkopenia została uznana za niezależną jednostkę chorobową.

Cichy zabójca

Cichy zabójca

Coraz częściej mówi się dziś o zakrzepicy. Wielu ludzi boi się jej, i słusznie. Usłyszeliśmy o niej przy okazji szczepień przeciwko SARS-CoV-2, gdy pojawiło się podejrzenie, że przyjęcie preparatu jednej z firm może dać powikłania zatorowo-zakrzepowe. Również sama infekcja koronawirusem podnosi ryzyko wystąpienia zakrzepicy.

Dieta cukrzycowa

Dieta cukrzycowa

W poprzednim numerze poruszyłam temat cukrzycy. Pisałam o jej typach, przyczynach, objawach oraz powikłaniach. Coraz więcej osób jest dotkniętych tą chorobą. Warto więc poświęcić temu tematowi więcej uwagi.

Słodka choroba

Słodka choroba

Cukrzyca to grupa chorób, których wspólnym mianownikiem jest wysoki poziom glukozy we krwi (tzw. hiperglikemia). W zależności od przyczyny wyróżniamy kilka jej rodzajów.

Ach, to nadciśnienie!

Ach, to nadciśnienie!

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia co trzeci Polak ma nadciśnienie tętnicze. Jeszcze bardziej niepokoją doniesienia, że ponad połowa z nich bagatelizuje zalecenia lekarskie i nie leczy się.