Praca pielęgniarki i położnej w szpitalu

fot. depositphotos.com

Biały fartuch, ciepły uśmiech, chęć pomocy. Kim są pielęgniarki i położne – bo o nich mowa – czym się zajmują, na czym polega ich codzienna praca? 12 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Z tej okazji chciałabym przybliżyć ich pracę na oddziałach szpitalnych.

Pielęgniarka to pracownik służby zdrowia, osoba opiekująca się pacjentem, pielęgnująca chorego człowieka. Na każdym oddziale szpitalnym pracują panie pielęgniarki i panowie pielęgniarze. Na oddziałach ginekologii, położnictwa, patologii ciąży oraz noworodkowych pracują natomiast panie położne i panowie położni. Leczenie chorego i opieka nad nim w żadnym z oddziałów szpitalnych nie byłaby możliwa, gdyby nie codzienny trud, zaangażowanie i poświęcenie tych osób.

Z jednej strony, pielęgniarki i położne to bardzo często osoby ciepłe, wrażliwe, sympatyczne i empatyczne, kierujące się w swojej pracy dobrem pacjenta, a także umiejące nawiązać z nim dobry kontakt. Z drugiej strony, powinny być one stanowcze, zdecydowane i opanowane. Muszą się także często wykazywać dużą cierpliwością, zrozumieniem, gdyż ich podopieczni, zmęczeni i zniecierpliwieni własną chorobą, bywają czasem „trudnymi pacjentami”.

W swojej pracy pielęgniarki i położne muszą także często otoczyć troską i objąć opieką rodzinę pacjenta.

Zadania i obowiązki

Podstawową rolą pielęgniarki i położnej jest opieka nad pacjentami. Do ich pielęgnacyjnych zadań należą troska o komfort pacjentów (np. poprawienie poduszki), dbanie o higienę i czystość (zmiana opatrunków, pomoc w codziennej toalecie lub wykonanie jej u pacjentów w ciężkim stanie, nieprzytomnych), karmienie oraz służenie pomocą w innych czynnościach, których chory sam nie może wykonać. Ważnym aspektem opieki pielęgnacyjnej jest rehabilitacja pacjenta, czyli pomoc w powrocie do zdrowia.

Pielęgniarki i położne pobierają od pacjenta krew na badania, a także przygotowują chorego do badań i zabiegów diagnostycznych. Do ich codziennych obowiązków należą również: pomiar temperatury, ciśnienia tętniczego oraz baczna obserwacja chorego i informowanie lekarza o wszelkich zaobserwowanych nieprawidłowościach. Pielęgniarki i położne przygotowują także i podają leki zlecone przez lekarza, wykonują zastrzyki, wlewy dożylne, przygotowują oraz przetaczają krew i preparaty krwiopochodne.

W oddziałach noworodkowych pielęgniarki podają dzieciom witaminę K oraz szczepią je. Ponadto do ich obowiązków należą: ważenie i mierzenie noworodka, codzienna pielęgnacja dziecka oraz pomoc w kąpieli i przewijaniu. Istotne jest również zachęcanie młodych mam do karmienia piersią. Położne pomagają im przystawić dziecko do piersi, znaleźć najlepszą pozycję do karmienia, zachęcają kobiety do wytrwałości i niepoddawania się pomimo występujących trudności. Położne pracujące w oddziałach noworodkowych zajmują się także wcześniakami. Codziennie pielęgnują małych pacjentów, zmieniają pieluszki, układają w odpowiedni sposób, podają leki, asystują przy zabiegach wykonywanych u malutkich podopiecznych. Współprowadząc Szkołę Rodzica Wcześniaka, uczą pielęgnacji i opieki nad przedwcześnie urodzonymi maluszkami.

Na oddziałach ginekologii położne przygotowują pacjentki do zabiegów i asystują w trakcie ich trwania. Ich pozostałe obowiązki są zbliżone do zadań, które wykonują pielęgniarki na innych oddziałach szpitalnych – pielęgnacja, dbałość o komfort i higienę pacjentki oraz podawanie leków.

Ważnym aspektem pracy pielęgniarki i położnej jest również edukacja pacjenta i promocja zdrowia. Odbywa się to przez rozmowę na temat diety, zachowań prozdrowotnych, unikania używek czy palenia papierosów, a także poprzez naukę korzystania z glukometru, aparatu do mierzenia ciśnienia lub pielęgnacji stomii. W oddziałach położniczych i noworodkowych praca edukacyjna skupia się głównie na promocji zdrowia kobiety, karmienia piersią i edukacji w tym zakresie.

fot. depositphotos.com

Nie tylko praca fizyczna

Praca pielęgniarki czy położnej niejednokrotnie polega na tym, by zwyczajnie pobyć z pacjentem, poświęcić mu swój czas, pomóc zrozumieć trudną sytuację choroby. Z nią pacjent niejednokrotnie porozmawia szczerzej niż z lekarzem, bo jest mu bliższa, częściej ją widzi. W swojej pracy pielęgniarki i położne muszą także często otoczyć troską i objąć opieką rodzinę pacjenta. Czasem będzie to zwyczajne wsparcie w sytuacji choroby bliskiej osoby, w innych przypadkach także rozmowa i edukacja rodziny, jak należy opiekować się chorym w domu i na co zwrócić uwagę.

Praca pielęgniarki i położnej jest bardzo odpowiedzialna. Pacjenci ufają im, nie boją się ich zapytać o swoje zdrowie czy rokowania. Pielęgniarki i położne stają się autorytetem dla pacjenta, dlatego ich postawa musi być nienaganna, a ich strój zawsze czysty i elegancki.

Noe – nagi i upojony

Noe – nagi i upojony

Burzliwe były początki biblijnego świata. Oto człowiek, który miał się stać zwieńczeniem dzieła stworzenia, okazał się przyczyną zepsucia idealnego świata stworzonego przez Boga: grzech Adama i Ewy, bratobójstwo dokonane przez Kaina na Ablu. Jednak i z tym uporał się Stwórca.