Cud za przyczyną Hanny Chrzanowskiej!

fot. Archiwum

Arcybiskup Marek Jędraszewski uznał jej beatyfikację za najważniejsze tegoroczne wydarzenie duszpasterskie w archidiecezji krakowskiej. „W moim przekonaniu wpisuje się ono w świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości, bo to, co pokazała w swoim życiu Hanna Chrzanowska, to właśnie walka o Polskę. Przechodziła przez dramatyczne etapy rodzenia się polskiej niepodległości. Jej życie było ciągłym szukaniem sposobu, w jaki można Polsce służyć, zwłaszcza służyć jej poprzez służbę ludziom potrzebującym opieki i wsparcia w chorobie” – powiedział metropolita krakowski podczas konferencji prasowej w Domu Arcybiskupów Krakowskich.

Szczególna data

Beatyfikacja odbędzie się 28 kwietnia 2018 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Przypomnijmy, że Hanna Chrzanowska zmarła 29 kwietnia 1973 roku w Krakowie. Zostanie zatem błogosławioną zaledwie 45 lat po swojej śmierci. Jej proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1998 roku. W 2015 roku ogłoszono dekret o heroiczności jej życia i cnót. Do beatyfikacji potrzebny był jednak cud za jej wstawiennictwem.

Nie dawano żadnych szans

W procesie beatyfikacyjnym uznano nadzwyczajne wydarzenie z 2001 roku. Wtedy bowiem pewna 66-letnia kobieta doznała wylewu krwi do mózgu, któremu towarzyszyły także zawał serca, paraliż nóg i jednej ręki. Ze względu na jej krytyczny stan nie mogła zostać zakwalifikowana do operacji. Przewieziono ją jedynie na oddział zachowawczy. Chorej nie dawano żadnych szans na przeżycie. Nie było z nią żadnego kontaktu, a personel starał się jedynie utrzymywać jej czynności wegetatywne: bicie serca i oddychanie. Jej stan był na tyle katastrofalny, że odzyskanie przez nią przytomności wiązałoby się z poważnymi konsekwencjami. Przez resztę życia musiałaby borykać się z trwałym osłabieniem, niedowładem związanym z paraliżem nóg i ręki, zaburzeniami mowy oraz ciągłą hospitalizacją.

Jak się potem okazało, w czasie śpiączki chorej przyśniła się przyszła błogosławiona.

Uśmiech Hanny

Chora mogła liczyć na wsparcie swojej koleżanki po fachu. W dniu, w którym doszło do wylewu i zawału serca, pielęgniarka ta uczestniczyła we Mszy Świętej odprawianej z prośbą o beatyfikację Hanny Chrzanowskiej. Do modlitwy zachęcała także inne pielęgniarki, które włączyły się do odmówienia nowenny w intencji uzdrowienia ciężko chorej kobiety za wstawiennictwem przyszłej błogosławionej. Jak się potem okazało, w czasie śpiączki chorej przyśniła się przyszła błogosławiona. Uśmiechała się wówczas i zapewniała: „Wszystko będzie dobrze”. Wkrótce kobieta się wybudziła, a lekarze ze zdziwieniem stwierdzili, że ich pacjentka nie tylko mówi, ale także rusza sparaliżowanymi do tej pory kończynami.

Szczególne miejsce

Po zbadaniu okoliczności tego uzdrowienia Stolica Apostolska uznała je za nadzwyczajne. 7 lipca 2017 roku papież Franciszek ogłosił dekret o uznaniu cudu dokonanego za wstawiennictwem Hanny Chrzanowskiej, stanowiący podstawę do beatyfikacji. Uroczystość wyniesienia na ołtarze będzie miała miejsce 28 kwietnia 2018 roku w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, a dokona jej legat papieski kard. Angelo Amato.

Moje doświadczenie chrztu

Moje doświadczenie chrztu

Moja pierwsza córka półtora tygodnia po urodzeniu ciężko zachorowała i straciła przytomność. Karetką pogotowia jechaliśmy do szpitala, a ja modliłam się, żebyśmy zdążyli.

Kolacja dla Jezusa

Kolacja dla Jezusa

Ksiądz Michał Olszewski SCJ w swojej książce pt. Jezus chodzi po Krakowie podzielił się wieloma świadectwami uzdrowień, które widział w czasie swojego pierwszego roku kapłaństwa na sercańskiej parafii w Krakowie-Płaszowie.

Ochrzcić wnuka

Ochrzcić wnuka

Czy warto chrzcić dzieci ludzi niewierzących? Czy czasem nie jest to budowanie czegoś, co nie ma stałych fundamentów, próbą rodzenia wiary na terytorium często niereligijnym, sterylnym od kościelnego doświadczenia?