fot. Archiwum prywatne
Każdy ochrzczony jest wezwany do bycia poprzez swoje słowa i czyny uczniem-misjonarzem Jezusa Chrystusa, gdziekolwiek Bóg go pokieruje. Ta podstawowa zasada kierowała ks. Willyansem Pradem Rapozem SCJ, kiedy zaakceptował zaproszenie do służenia Bogu w obcym kraju, jakim była dla niego Kanada.
Ksiądz Willyans Prado Rapozo jest sercaninem pochodzącym z Brazylii. Tam formował się, przygotowując się do przyjęcia święceń kapłańskich, i spędził pierwsze lata swojego kapłaństwa. Posługę rozpoczął od pracy w slamsach Rio de Janeiro. Jak sam przyznaje, było to wymagające doświadczenie, w trakcie którego musiał zmierzyć się ze społeczną i ekonomiczną sytuacją wynikającą z handlu narkotykami. Razem ze współbraćmi starał się budować bardziej sprawiedliwe społeczeństwo, w którym wszyscy byliby szanowani jako dzieci Boga.
Perspektywa nowego wyzwania pojawiła się w 2012 roku. W Toronto potrzebny był portugalskojęzyczny ksiądz do pracy z imigrantami z Portugalii i Brazylii. Z tego powodu ks. Willyans Prado Rapozo SCJ został poproszony przez swoich przełożonych o to, żeby dołączył do wspólnoty sercańskiej w Kanadzie. Po przyjęciu propozycji wyjechał do Kanady. Pierwsze sześć miesięcy było dla niego czasem adaptacji do kanadyjskiej rzeczywistości. Toronto jest prawdopodobnie jednym z najbardziej wielokulturowych miast świata. Praktycznie 75% jego mieszkańców urodziło się poza granicami kraju i przyjechało do Kanady w poszukiwaniu korzystniejszej pracy i lepszych warunków życia. Bycie misjonarzem w takim miejscu oznaczało dla ks. Willyansa Prada Rapoza SCJ gotowość do uczenia się od innych i do rozszerzania swoich horyzontów. Wymagało to kreatywności oraz otwartości na inkulturację i szczerą wymianę darów.
W 2013 roku archidiecezja Toronto powierzyła wspólnocie sercanów dwie parafie na obrzeżach miasta: św. Tomasza More’a i NMP Różańcowej. Są to żywe wspólnoty, w których rodziny pochodzą z Kanady, Europy, Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Ksiądz Willyans Prado Rapozo SCJ był szczególnie oddany pracy z osobami młodymi. Razem tworzyli grupy modlitewne i charytatywne. Jedną z takich grup był „Uliczny patrol”. Jej członkowie to młodzi ludzie, którzy angażowali się w robienie kanapek i rozdawanie ich bezdomnym razem z kocami, skarpetkami i rękawiczkami na zimę.
sierpień:
Módlmy się, aby Światowy Dzień Młodzieży w Lizbonie pomógł młodym ludziom wyruszać w drogę i dawać świadectwo Ewangelii własnym życiem.
Aktualnie ks. Willyans Prado Rapozo SCJ jest proboszczem portugalskiej parafii św. Heleny. Kościół parafialny stanowi jeden z najstarszych kościołów w Toronto i został wybudowany w 1875 roku przez Irlandczyków. Parafia przeżywa obecnie odrodzenie i przybywa do niej wielu nowych członków. We wspólnocie daje się odczuć silne poczucie przynależności i wzajemne wsparcie.
Ksiądz Willyans Prado Rapozo SCJ zauważa, że prawdopodobnie największym wyzwaniem misji w Toronto jest dotarcie do ludzi młodych. Kanada to bardzo liberalny kraj z kulturą, która nie zawsze jest w zgodzie z wartościami naszej wiary. Cechuje ją m.in. wzrastająca sekularyzacja, legalizacja marihuany i dostęp do eutanazji. Można zauważyć również wzrastający problem zaburzeń psychicznych, szczególnie wśród młodzieży. Wszystko to stanowi wyzwanie dla ewangelizacji. Dlatego sercanie starają się być obecni, oferować duchowe wsparcie i angażować młodych w życie wspólnoty.
Ksiądz Willyans Prado Rapozo SCJ uważa, że chociaż Kanada jest postrzegana jako bogate państwo z wieloma możliwościami edukacyjnymi i zawodowymi, to z pewnością jest krajem misyjnym. Swoją misję widzi w ożywianiu wiary ludzi poprzez dzielenie się z nimi miłością Chrystusa. Dla sercanów powołanych do bycia „prorokami miłości i sługami pojednania” Kanada stała się frontem misyjnym. Dzieło zadośćuczynienia jest konieczne, zwłaszcza w obliczu nowej formy ubóstwa, jakim staje się „ubóstwo relacji”, dostrzeżone przez papieża Franciszka. Jesteśmy wezwani do kochania bez zastrzeżeń, dyskryminacji czy osądzania. Źródłem naszej misji jest zawsze miłość Chrystusa, który nadal ofiarowuje się wszystkim.
Seminarium na misjach
Działalność misyjna wymaga niejednokrotnie wiele trudu i zaangażowania ze strony misjonarzy, którzy podejmują się tego wyzwania kierowani wiarą. Ich starania pomagają ludziom z różnych części świata, nieraz bardzo odległych, odkryć Boga i przemienić swoje życie.
Sercański Dzień Pamięci
Życie misjonarza niewątpliwie wiąże się z wieloma wyzwaniami i niedogodnościami, takimi jak nauka nowych języków czy setki kilometrów do przebycia. Jednak na tym nie koniec, ponieważ bycie misjonarzem wiąże się niejednokrotnie z narażeniem własnego życia.
Hagar znaczy wyrwana z pęt śmierci
Postać Hagar występuje w historii Abrahama. Przypomnijmy, że ten patriarcha Izraela żył 18 wieków przed Chrystusem. Zatem mówimy o postaciach sprzed prawie czterech tysięcy lat!